Masz pytanie?
Nie wahaj się z nami skontaktować
Napisz w swoim języku. info@carpetdepo.com

Blog

Trochę historii o irańskich dywanach perskich

19.01.2023 22:20
Trochę historii o irańskich dywanach perskich

Trochę historii o irańskich dywanach perskich

Kto nie słyszał o perskich dywanach? Historia tego charakterystycznego przedmiotu sięga daleko wstecz. Irański wyrób dywanów jest udokumentowany w dywanach wykonanych między późnym XV a początkiem XVI wieku, ale wysokie standardy techniczne są świadectwem znacznie wcześniejszej tradycji, przed spisaną historią. Sztuka tkania irańskich dywanów jest zakorzeniona w kulturze, zwyczajach i instynktownych odczuciach mieszkańców. W zależności od miejsca, w którym dywan został utkany, wzór i konstrukcja mogą się różnić. Niektóre rodzaje, takie jak gabbeh i kilim, mają inną fakturę i liczbę węzłów na metr kwadratowy.

Ciekawostki o perskich dywanach

Oryginalny i piękny perski dywan, oprócz tego, że jest najpiękniejszym przedmiotem w pomieszczeniu, który dodaje mu blasku, przypomina nam również o starożytnej kulturze. Oprócz tego, że jest uroczy, delikatny w dotyku i ciepły, może być dobrym wyborem na dłuższą metę, gdyż taki dywanik może nam służyć przez dziesiątki lat.

Irańskie dywany ręcznie tkane, które zajmują wysokie miejsce wśród dywanów orientalnych, wyczarowują magicznie oszałamiającą atmosferę w każdym wnętrzu. Wykonane z czystej wełny, te cenne egzemplarze charakteryzują się wyrafinowanym wiązaniem węzłów i gustownymi, misternymi wzorami, będącymi wynikiem niezwykle precyzyjnego rzemiosła.

Wiele wspaniałych wzorów inspirowanych jest naturą; zwierzętami i kwiatami. Motywy te pojawiają się również w architekturze. Arthur Pope powiedział, że "perskie dywany bardziej przypominają ogrody niż dywany". Poszukiwanie ogrodów i raju było fundamentalne dla myśli irańskiej od czasów starożytnych. Ogrody były stałym elementem poezji, literatury i sztuki.

Duże znaczenie mają również kolory stosowane w perskich dywanach. Różne kolory symbolizują bogactwo, szczęście, władzę, lojalność czy nawet samotność. Kolory są wykonywane przez wysoko wykwalifikowanych rzemieślników przy użyciu naturalnych barwników. Są one zazwyczaj wykonane z dzikich roślin i są bardzo bogate, np. odcienie karmazynu, granatu i bieli kości słoniowej.

Tekstura irańskich dywanów

Wełna jest naturalną tkaniną i jest jednym z najbardziej poszukiwanych materiałów w produkcji dywanów. Dywany wełniane są niezwykle trwałe i doskonale odporne na zużycie wynikające z codziennego użytkowania. Wełna ma naturalne właściwości odpychania brudu i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jest również odporna na ogień i zachowuje swój charakterystyczny kształt, gdyż runo dywanu nie spłaszcza się, lecz zawsze odzyskuje swój pierwotny kształt. Jak widać z powyższego, irańskie dywany to nie tylko przedmioty dekoracyjne, ale dzieła sztuki podobne do obrazów. Jeśli chcesz mieć naprawdę trwały element do swojego domu, to jest to idealny wybór!

Przyjrzyj się naszym przyciągającym wzrok dywanom perskim i wybierz kolor, wzór, kształt i rozmiar, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!