Masz pytanie?
Nie wahaj się z nami skontaktować
Napisz w swoim języku. info@carpetdepo.com

Blog

Co wiemy o afgańskim dywanie?

Co wiemy o afgańskim dywanie?

Co wiemy o afgańskim dywanie?

Dywan afgański jest rodzajem ręcznie tkanego materiału włókienniczego, który jest tradycyjnie wytwarzany w Afganistanie. Afgańskie dywany zdobyły kilka międzynarodowych nagród na corocznej międzynarodowej wystawie Domotex w Hanowerze, w Niemczech. Afgańskie dywany są wytwarzane przez różne grupy etniczne w Afganistanie. Większość Turkmeńskich Afgańczyków wytwarza dywany w północnym i zachodnim Afganistanie (Aqcha, Mazar-e Sharif, Herat). Jednym z najbardziej egzotycznych i charakterystycznych wschodnich dywanów jest Khalmohamadi lub Aqcha (Aqcha to afgańskie miasto), tkany w prowincji Balkh w północnym Afganistanie. Dywan ten jest dostępny w całym Afganistanie, z czego najwięcej można go kupić w Mazar-e Sharif. Z tego miasta pochodzą również założyciele CarpetDepo. Innym typowym afgańskim dywanem jest dywan Baluchi. Są one wytwarzane przez afgańskich Beludżów w południowo-zachodniej części kraju.

Do produkcji tych pięknych, ciepłych kolorów używa się różnych naturalnych barwników roślinnych. Stosuje się wiele różnych wzorów i kolorów, ale tradycyjnym i najbardziej typowym jest wzór ośmiokątnych stóp słonia, często z czerwonym tłem. Wzór słoniowych stóp pochodzi sprzed prawie 1000 lat. Knotterzy wykonują również inne akcesoria dla koczowniczego stylu życia, w tym torby na namioty, ochraniacze na ściany, podstawki i torby na siodła.

Praca dzieci przy produkcji orientalnych dywanów!?

Według raportu amerykańskiego Departamentu Zatrudnienia i Pracy Afganistan jest jednym z 74 krajów, w których odnotowano znaczącą pracę dzieci przy produkcji dywanów. To jest złe!!!! Orientalne dywany mogą być wykonane tylko przez rzemieślników, co wymaga wiele cierpliwości. Nastoletnie dzieci mają swój udział w produkcji dywanów, ale nie tak duży, jak mogłoby się wydawać z odległości tysięcy mil. Wszyscy członkowie rodzin, które straciły żywiciela w czasie wojny, są zmuszeni do pracy z powodu skrajnej nędzy. Nawet dzieci idą do pracy lub, co gorsza, żebrzą na ulicach. Nie oznacza to jednak, że są one zniewolone. Zwłaszcza że większość afgańskich dywanów jest tkana w ich własnych domach. Rodziny otrzymują więc przędzę na krosno, wzór dywanu i inne narzędzia, aby mogły go wyplatać we własnych domach. To oni wykonują węzły lub tkają. Pomagają im w tym dzieci. Nomadyczne dywany nie mają dużej manufaktury z dużą ilością pracowników w jednym miejscu. Te informacje, którymi się z Państwem dzielę, wiem dokładnie jak to jest. Widziałam to i widzę na własne oczy. Dlatego właśnie obrzydliwe jest piętnowanie narodu fałszywymi etykietami. W czasie wojny większość afgańskich dywanów jest wysyłana do Pakistanu, gdzie niestety są one oznaczane jako "Made in Pakistan", mimo że zostały wyprodukowane w Afganistanie. Ponieważ żaden kraj nie ma umowy handlowej z Afganistanem. W Afganistanie nie ma zbyt wielu możliwości, ale produkcja dywanów może pozostać silnym filarem rękodzieła artystycznego. Kiedy umieścisz w swoim domu ręcznie tkany dywan, pomyśl o tym, ile pracy włożono w jego wykonanie i ilu rodzinom zapewnia on utrzymanie. Nasze dywany są tworzone z miłością dla naszych przyszłych klientów. Rozejrzyj się na stronie www.carpetdepo.pl. Jestem pewna, że znajdą Państwo dywan, który jest najbliższy Państwa potrzebom.

Khal Mohammadi – Osoba, która nadała kolory dywany wełniane afgan

Powszechnie wiadomo o dywanach wschodnich, że reprezentują jakość i wartości ideologiczne, w wielu wsiach do dnia dzisiejszego wiążą je ręcznie. Ze wschodu większości osób przychodzą do głowy dywan perskie, bowiem zarówno w filmach, jak i w książkach wspominane są te szczególne i szczególnie drogie dywany wełniane.


Natomiast warto wspomnieć, że istnieje więcej rodzajów dywan perski w zależności od pochodzenia i koloru. W Afganistanie sporządzanie dywany ma wielowiekowe tradycje. Również wełniane dywany afgan pochodzą głównie z północnej części kraju, chociaż tutaj również rozróżniamy wiele ich rodzajów. Za najbardziej specyficzne uważane są dywany Khal Mohammedi zdominowane przez głęboką czerwień, po pierwsze z powodu kombinacji kolorów. W dywany Khalmhammedi dominują tony czerwieni, które są uzupełnione odcieniami czarnymi lub granatowymi. Ten rodzaj dywany otrzymał nazwę od wcześniej żyjącego afgańskiego dżentelmena, któremu zawdzięczamy również tą charakterystyczną głęboką czerwień. Motywy tego wełnianego produktu są zmienne, ale głównie charakteryzują je wzory Bokhara, które zostały zachowane z tradycji turkmeńskiej.


Tradycyjne dywany wełniane

Obecnie są już również maszynowe tkane orientalne dywany, ale ich wartość jest niczym w porównaniu z ręcznie tkanymi dywany lub wiązanymi wersjami. Dywany afgan sporządzane są zgodnie z tradycją, skrupulatnie na terenach zamieszkałych przez nomadów i ludność wiejską. Są ponadczasowe, mają trwałe kolory i są nadzwyczaj imponujące.

Oprócz dywany Khal Mohammadi sporządzane są również obicia dywany wełniane Berjesta, dywany wełniane Kargai i dywany wełniane Aqchai. Je również charakteryzuje indywidualny wzór i kolorystyka, wspólną ich cechą jest jakość i szacunek do tradycji. Wyjątkowość dywany wełniane Berjesta kryje się w tym, że składają się zarówno z wiązanej, jak i tkanej części, dlatego też powstają wielokolorowe wzory w paski.

Niezależnie od tego, która wersja dywany orientalne nas zachwyci, możemy być pewni, że przez całe życie będzie wzbogacać nasze codzienne życie. Dzięki niepowtarzalnemu klimatowi i kolorystyce będzie stanowić charakterystyczny dodatek do naszego domu.

Dywany Khal Mohammadi dzięki swojej kombinacji kolorów są indywidualne, swoją nazwę otrzymało od dżentelmena o nazwisku Khal Mohammad, który żył w Afganistanie, kiedy stworzył ten rodzaj dywanów o szczególnej kombinacji kolorów.

Dywany orientalne te wywołują przyjemny, przyjazny i ciepły efekt kolorystyczny. Przeważnie ich kolory to ciemnoczerwony, granatowy lub czarny. Swoją nazwę otrzymały od swoich kolorów, bowiem Khal Mohammad był tą osobą, która opracowała czerwone tony do dywany. Wzory dywany są zmienne, ale głównie charakteryzuje je wzór bokhara i inne wzory, które zostały adoptowane z tradycji turkmeńskiej.

Beljik są jednymi z najcenniejszych afgańskich dywanów.

Dywany orientalne Beljik sporządzane są w północnej części Afganistanu, w miastach i wsiach zamieszkałych przez narodowość turkmeńską. Należą one do jednych z najlepszych afgań dywany. Dzięki zmiennym motywom i kolorom zapewniają w naszych domach specyficzną atmosferę. Są bardzo gęste i wiązane z najbardziej delikatnej wełny, dzięki czemu są bardzo błyszczące i podobnie jak jedwab z każdej strony zmieniają swój kolor. Na dywany tego rodzaju dlatego mówią Belżik, ponieważ surowiec wełny nowozelandzkiej po sporządzeniu przędzy jest importowany z Belgii do Afganistanu. Ponieważ przędza dociera z Belgii, tak więc sporządzający dywany nadali im nazwę Beljik (Belżik, beldżik), ale w rzeczywistości są to dywany typu Khal Mohammedi sporządzane z najdelikatniejszej wełny i są one gęsto wiązane. Khal Mohammad był afgańskim dżentelmenem. On wynalazł również kolor dywany Belżik. Te dywany po wykonaniu i obcięciu są cztery razy prane i suszone na słońcu, poza tym zachowują one również kolory. Wiele osób tak myśli, że im bardziej zbity i gruby jest dywan, tym jest lepszy i trwalszy. Grubość jest kwestią strzyżenia. Trwałość jest wynikiem splotu i związanej z tym jakości materiału.

  • Wykonanie: ręcznie wiązane dywan
  • Ilość węzłów: około 650 000 węzłów / m2
  • Miejsce pochodzenia: Afganistan
  • Materiał części wiązanej: 100 % wełny
  • Materiał przędzy osnowy: 100 % wełny
  • Grubość: około 6-7 mm