Masz pytanie?
Nie wahaj się z nami skontaktować
Napisz w swoim języku. info@carpetdepo.com

Blog

Co wiemy o afgańskim dywanie?

15.12.2021 10:20

Co wiemy o afgańskim dywanie?

Produkcja afgańskich dywanów!

Dywan afgański jest rodzajem ręcznie tkanego materiału włókienniczego, który jest tradycyjnie wytwarzany w Afganistanie. Afgańskie dywany zdobyły kilka międzynarodowych nagród na corocznej międzynarodowej wystawie Domotex w Hanowerze, w Niemczech. Afgańskie dywany są wytwarzane przez różne grupy etniczne w Afganistanie. Większość Turkmeńskich Afgańczyków wytwarza dywany w północnym i zachodnim Afganistanie (Aqcha, Mazar-e Sharif, Herat). Jednym z najbardziej egzotycznych i charakterystycznych wschodnich dywanów jest Khalmohamadi lub Aqcha (Aqcha to afgańskie miasto), tkany w prowincji Balkh w północnym Afganistanie. Dywan ten jest dostępny w całym Afganistanie, z czego najwięcej można go kupić w Mazar-e Sharif. Z tego miasta pochodzą również założyciele Carpetdepo. Innym typowym afgańskim dywanem jest dywan Baluchi. Są one wytwarzane przez afgańskich Beludżów w południowo-zachodniej części kraju.

Do produkcji tych pięknych, ciepłych kolorów używa się różnych naturalnych barwników roślinnych. Stosuje się wiele różnych wzorów i kolorów, ale tradycyjnym i najbardziej typowym jest wzór ośmiokątnych stóp słonia, często z czerwonym tłem. Wzór słoniowych stóp pochodzi sprzed prawie 1000 lat. Knotterzy wykonują również inne akcesoria dla koczowniczego stylu życia, w tym torby na namioty, ochraniacze na ściany, podstawki i torby na siodła.

Praca dzieci przy produkcji orientalnych dywanów!?

Według raportu amerykańskiego Departamentu Zatrudnienia i Pracy Afganistan jest jednym z 74 krajów, w których odnotowano znaczącą pracę dzieci przy produkcji dywanów. To jest złe!!!! Orientalne dywany mogą być wykonane tylko przez rzemieślników, co wymaga wiele cierpliwości. Nastoletnie dzieci mają swój udział w produkcji dywanów, ale nie tak duży, jak mogłoby się wydawać z odległości tysięcy mil. Wszyscy członkowie rodzin, które straciły żywiciela w czasie wojny, są zmuszeni do pracy z powodu skrajnej nędzy. Nawet dzieci idą do pracy lub, co gorsza, żebrzą na ulicach. Nie oznacza to jednak, że są one zniewolone. Zwłaszcza że większość afgańskich dywanów jest tkana w ich własnych domach. Rodziny otrzymują więc przędzę na krosno, wzór dywanu i inne narzędzia, aby mogły go wyplatać we własnych domach. To oni wykonują węzły lub tkają. Pomagają im w tym dzieci. Nomadyczne dywany nie mają dużej manufaktury z dużą ilością pracowników w jednym miejscu. Te informacje, którymi się z Państwem dzielę, wiem dokładnie jak to jest. Widziałam to i widzę na własne oczy. Dlatego właśnie obrzydliwe jest piętnowanie narodu fałszywymi etykietami. W czasie wojny większość afgańskich dywanów jest wysyłana do Pakistanu, gdzie niestety są one oznaczane jako "Made in Pakistan", mimo że zostały wyprodukowane w Afganistanie. Ponieważ żaden kraj nie ma umowy handlowej z Afganistanem. W Afganistanie nie ma zbyt wielu możliwości, ale produkcja dywanów może pozostać silnym filarem rękodzieła artystycznego. Kiedy umieścisz w swoim domu ręcznie tkany dywan, pomyśl o tym, ile pracy włożono w jego wykonanie i ilu rodzinom zapewnia on utrzymanie. Nasze dywany są tworzone z miłością dla naszych przyszłych klientów. Rozejrzyj się na stronie www.carpetdepo.pl. Jestem pewna, że znajdą Państwo dywan, który jest najbliższy Państwa potrzebom.